27 lis 2009

Komunikacja okiem

"W Katedrze Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej powstało Cyber-Oko, system pozwalający na poruszanie kursorem komputera za pomocą wzroku, umożliwiający obserwację, na które fragmenty strony internetowej pada wzrok czytelnika, a także badanie koncentracji uwagi u dzieci. Cyber-Oko nagrodzono Medalem Innowacje 2009 na tegorocznych targach Technicon Innowacje, które odbyły się w Gdańsku.

Cyber-Oko to zarazem aplikacja, oprogramowania i nowy sprzęt. Można je własnoręcznie szybko zamontować na monitorze komputera PC, obsługującego system Microsoft XP, Vista lub Windows 7 i spełniającego kilka podstawowych wymagań, określanych w instrukcji obsługi Cyber-Oka.

Wystarczy przyczepić na rzepach w rogach monitora 4 zestawy diod emitujących światło podczerwone, elektroniczny opracowany sterownik diod, kamerę internetową i zainstalować oprogramowanie z płytki CD. Instrukcja montażu określa sposób, w jaki powinny być ułożone poszczególne diody i kamera, aby uzyskać oczekiwany efekt odbicia świateł podczerwonych na źrenicy oka. W odróżnieniu od innych systemów eksperymentalnych, opracowane w Politechnice Gdańskiej algorytmy śledzenia wzroku są na tyle skuteczne, że wykorzystujący je system uzyskuje pełne własności użytkowe - jego praca nie zależy od koloru tęczówki, czy od używania okularów korekcyjnych oraz jest w wysokim stopniu niezależna od ruchów głowy, mrugania powiekami itp.

Osoba korzystająca z systemu powinna siedzieć w odległości ok. 55 cm od monitora, wówczas obraz oka będzie ostry. Pomieszczenie powinno być przyciemnione. Należy unikać światła dziennego ze względu na zawartość w nim promieniowania podczerwonego, które nie pozwoliłoby na odpowiednią pracę diod IR
."

- PAP

Brak komentarzy: