25 mar 2009

Oferta pracy w Szwecji dla doktora lingwistyki komputerowej




Wydział Lingwistyki i Filologii Uniwersytetu w Uppsali poszukuje kandydatów z doktoratem w dziedzinie lingwistyki komputerowej do pracy. Obowiązki obejmują prowadzenie badań w zakresie technologii językowych oraz dydaktykę na poziomach od pierwszych lat studiów po doktorantów.

19 mar 2009

Roboty przypominające ludzi

"W Japonii pojawił się kolejny humanoidalny robot nazwany HRP-4C. Wyglądem humanoid ma przypominać ''każdą Japonkę''. HRP-4C potrafi stroić miny, podczas demonstracji w Tsukubie robot robił zaskoczona minę, otwierał usta, mrugał oczami. Konstrukcja waży 43 kg. Robot ma zadebiutować w najbliższym czasie na pokazie mody" Gazeta.pl



Fot. Koji Sasahara AP

17 mar 2009

Referat w Zakładzie Bioinformatyki i Telemedycyny Collegium Medicum UJ

30 marca o godzinie 12.00 wygłoszę referat w Zakładzie Bioinformatyki i Telemedycyny Collegium Medicum UJ na ul. Kopernika 7e. Tematem referatu będą obliczenia dotyczące języka polskiego przeprowadzane przez nasz zespół w Cyfronecie, takie jak zbieranie statystyk fonemów, difonów, trifonów oraz ngramy słów. Klastry obliczeniowe Cyfronetu zostały zastosowane ze względu na ilość plików tekstowych, z których pobieramy dane – około 250 milionów słów. Zapraszam!

SPECOM 2009

21 czerwca jadę na konferencję SPECOM 2009. Wygłoszę tam referat na temat zbieranych przez nas statystyk trifonów języka polskiego. Konferencja jest poświęcona wyłącznie przetwarzaniu mowy, więc oczekuję sporej dawki nowej wiedzy. Oba zaproszone referaty mają być na temat rozpoznawania mowy. Będą to "Towards Natural Acoustic Interfaces for Automatic Speech Recognition" Profesora Walter Kellermann z University of Erlangen-Nuremberg i "Unsupervised decomposition of words for speech recognition and retrieval" Profesora Mikko Kurimo z Helsinki University of Technology.

Obrona pracy doktorskiej

11 marca obroniłem swoją pracę doktorską na wydziale informatyki Uniwersytetu w Yorku. Obrona trwała niewiele ponad 2 godziny. Tak jak to jest w zwyczaju w Wielkiej Brytanii recenzenci wskazali drobne poprawki do doktoratu przed jego ostatecznym złożeniem. Zasugerowali obliczenie perpleksji korpusów tekstów, których używałem. Perpleksja to miara komplikacji tekstu oparta o entropię. Mam również przeprowadzić analizę korelacji błędów segmentacji i typów fonemów. Ponadto trzeba rozbudować, niektóre wprowadzenia do rozdziałów i wnioski. Recenzenci oszacowali te poprawki na 2 miesiące. Byłem pierwszym Polakiem broniącym tam pracę doktorską.

5 mar 2009

Stereoskopowa grafika 3D w rozdzielczości HD do gier


"3D Vision to połączenie nowoczesnych bezprzewodowych okularów, działającego w podczerwieni emitera o dużej mocy oraz zaawansowanego oprogramowania, które automatycznie pozwala na oglądanie setek gier na PC we w pełni stereoskopowym środowisku 3D. 3D Vision stanowi fundament nowego, przeznaczonego dla klientów indywidualnych środowiska stereoskopowego dla komputerów do gier i domowej rozrywki, którego sednem są procesory graficzne NVIDIA GeForce. Zaprojektowane do pracy z monitorami i odbiornikami TV, działającymi z częstotliwością 120 Hz i wyższą, 3D Vision wyświetla krystalicznie czysty, pozbawiony migotania stereoskopowy obraz, pozwalający zakosztować nowych wrażeń w rozgrywce 3D, filmach 3D i fotografii 3D."
gazeta.pl

4 mar 2009

Higiena kolejnym powodem wprowadzania systemów głosowych

Brytyjscy uczeni sugerują, że niektóre klawiatury mają w sobie więcej szkodliwych bakterii niż muszla klozetowa. Tak więc nie tylko wygoda i szybkość mogą rozpowszechnić komunikację głosową człowieka z komputerem, ale także kwestie zdrowotne, zwłaszcza przy narastającym braku naturalnej odporności u ludzi będącej negatywnym wynikiem cywilizacji. Więcej po angielsku.

3 mar 2009

Skype wprowadza usługę rozpoznawania mowy

Gazeta.pl informuje, że Skype wprowadza usługę rozpoznawania mowy w angielskim, hiszpańskim, francuskim i niemieckim do dyktowania smsów przy użyciu SpinVox. Więcej