2 gru 2011

Przetwarzanie mowy

Właśnie odebraliśmy pierwsze egzemplarze naszej monografii "Przetwarzanie mowy" opublikowanej przez Wydawnictwa AGH.

Monografia poświęcona jest technologiom mowy ze szczególnym uwzględnieniem języka polskiego. Opisuje historię badań i rozwoju w dziedzinie przetwarzania mowy. Przedstawia liczne aspekty teorii sygnałów jednowymiarowych, zarówno analogowych jak i cyfrowych. Prezentuje zagadnienia filtracji, analizy częstotliwościowej i teorii falek. Opisano również metody parametryzacji, segmentacji i odszumiania sygnału mowy. Zobrazowano sposoby kompresji i standardowe techniki kodowania sygnału mowy w telekomunikacji. Przedstawiono metody klasyfikacji i modele stosowane w rozpoznawaniu mowy i mówców, w tym modele językowe. Omówione zostały zarówno standardowe rozwiązania, takie jak niejawne modele Markowa czy n-gramy, jak i te mniej znane, zwłaszcza powiązane z badaniami prowadzonymi przez autorów i ich współpracowników. Krótko scharakteryzowano inne technologie mowy, takie jak synteza mowy, systemy dialogowe czy rozpoznawanie emocji w sygnale mowy. Dokonano podsumowania osiągnięć i dostępnych zasobów akademickich i komercyjnych, szczególnie dla technologii mowy polskiej.

Streszczenie, spis treści i pierwszy rozdział są dostępne w pdfie.

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Ciekawa zapowiedz. Kiedy ksiazka bedzie dostepna w sprzedazy?

Bartosz Ziółko pisze...

To nie zapowiedź. Książka już się ukazała. Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Witam! Jeśli się ukazała to proszę wskazać księgarnie, gdzie można ją kupić.

Pozdrawiam.

Bartosz Ziółko pisze...

Z dystrybucją po księgarniach jest faktycznie problem niezależny od nas. Najlepiej zgłosić się do mnie to wyjaśnię więcej.

Anonimowy pisze...

Niby jest tutaj, ale jeszcze nie dostępna...

http://www.wydawnictwoagh.pl/PRZETWARZANIE-MOWY;s,karta,id,675

Anonimowy pisze...

Tak tam jest niedostepna. Odpowiedz mailowa z wydawnictwa sugeruje kontakt Autorami, co ninieszym czynie zapytujac w jaki sposob mozna zakupic ta ksiazke ...

Bartosz Ziółko pisze...

Proszę o emaila w tej sprawie lub kontakt osobisty.