27 maj 2014

Skype będzie tłumaczył rozmowy w czasie rzeczywistym.

Skype, już od dawna ułatwia ludziom komunikację na odległość za pomocą wideo, głosu i czatu. Teraz Microsoft pragnie zwiększyć możliwości Skype'a, testując nową funkcjonalność, umożliwiającą ludziom, którzy nie posługują się wspólnym językiem, prowadzenie ze sobą rozmów.

W dniu dzisiejszym, na pierwszej edycji CODE Conference, Microsoft zaprezentował nową technologię tłumaczeń speech-to-speech (mowa-mowa), którą ma zamiar zaimplementować w przyszłych wersjach Skype'a, co ma pozwolić na przekład mowy z jednego języka na drugi niemal w czasie rzeczywistym.

W ramach prezentacji pokazano m.in., tłumaczenie z angielskiego na niemiecki w postaci zarówno pisemnej transkrypcji jak i audio - oraz w drugą stronę, z niemieckiego na angielski.

Przesłaniem płynącym od twórców tej technologii  jest "Zbliżanie ze sobą ludzi i niwelowanie dzielących ich różnic". Wszystko zaczęło się od przełamania monopolu tradycyjnych sieci telekomunikacyjnych na rozmowy międzynarodowe i wprowadzenie obsługi wideo. Teraz czas na przełamanie bariery językowej.

Opisywana funkcjonalnośc jest rezultatem ścisłej współpracy pomiędzy działami odpowiedzialnymi za Skype, Bing i Microsoft Research Lab (laboratorium badań Microsoftu), które już od dawna pracują nad zagadnieniami przetwarzania ludzkiej mowy i uczenia maszynowego. Nowe rozwiązania z podobnych technologii, co Cortana - osobisty asystent posiadaczy urządzeń z systemem Windows 8.1.

www.dsp.agh.edu.pl

Brak komentarzy: