google.com, pub-0177550132004975, DIRECT, f08c47fec0942fa0

27 lip 2012

SIGMAP

Właśnie kończy się konferencja SIGMAP w której miałem okazję uczestniczyć. Konferencja zaskoczyła pozytywnie i dopisuję ją do listy sygnałowych konferencji na które warto jeździć. Artykuły były na dobrym poziomie (podobno ponad połowa została odrzucona), bardzo dużo zaproszonych mówców z ciekawymi zrozumiałymi wykładami plenarnymi. Do tego prezentujący generalnie posługują się dobrym angielskim. Organizacja konferencji odpowiedzialna i dokładna. Zwrócono dużo uwagi na to aby w planie konferencji nie znalazły się wystąpienia na których nikt się nie pojawi. W 2013 SIGMAP ma być na Islandii. Polecam.

18 lip 2012

Praca na University of Bedfordshire


University of Bedfordshire oferuje grant dla research fellow (12 months, salary + maintenance (accommodation)). It could be a research project for our any Research Institute in any area from here:  http://www.beds.ac.uk/research/institutes

In brief:
- preferably young researcher who has not spent much time in the UK and did not study here
- no more than 8y after obtaining PhD
- will stay for 9-12 months
- can bring a spouse

 CVs (and preferable a brief project idea (half-page)) należy wysyłać jak najszybcie do alexey.bochenkov na skrzynce beds.ac.uk

11 lip 2012

Inżynieria akustyczna ponownie ...

... jednym z najpopularniejszych kierunków studiów na AGH. Zgłosiło się 4,4 osób na miejsce co daje 7 miejsce w tym rankingu. W ważniejszych rankingach ułożonych wg. progu punktowego inżynieria akustyczna była zawsze wyżej. Szczegóły tegorocznej rekrutacji powinny być wkrótce upublicznione. Cieszy także fakt, że na AGH niżu demograficznego nie ma i ogólnie na całą uczelnię także było bardzo dużo zgłoszeń. Więcej w artykule krakow.gazeta.pl.

2 lip 2012

Problemy związane z technologiami mowy


Fragment książki "Przetwarzanie mowy" B. Ziółko i M. Ziółko

Istnieje kilka barier ograniczających rozwój technologii mowy. Pierwsza z nich jest powiązana z jedną z głównych barier rozwoju metod sztucznej inteligencji. Większość metod mniej lub bardziej opiera się na statystykach. Wiarygodność statystyki zależy od ilości danych użytych do ich wygenerowania. Z tego powodu ograniczeniem jakości metod technologii mowy są rozmiary dostępnych zbiorów mowy lub tekstu, zwanych korpusami. Teoretycznie, wiele z modeli działa perfekcyjnie jedynie przy nieskończenie wielkich zasobach szkoleniowych.

Drugim ograniczeniem jest to, że większość metod technologii mowy jest pewnego rodzaju symulacją procesów zachodzących w naszych zmysłach i mózgu. Szczególnie zrozumienie funkcjonowania mózgu jest jak na razie nieosiągalne. Potrafimy bowiem wytworzyć elektroniczne transplanty zastępujące ucho, syntezatory mowy są niemalże idealne. Jednak bardzo duża część przetwarzania informacji zachodzi w mózgu, w oparciu o połączenie danych otrzymywanych aktualnie z różnych zmysłów i porównanie z nabytym doświadczeniem. Proces słuchania jest dużo bliższy zgadywaniu i interpretacji, niż większość z nas podejrzewa. Przykładowo, gdy jesteśmy za granicą, często wydaje się nam, że słyszymy język polski, a po odwróceniu się widzimy osoby narodowości, które nigdy nie posługują się naszym językiem. Po uważniejszym przysłuchaniu, orientujemy się, że to zupełnie inny język.

Wyzwaniem jest również fakt, że użytkownicy nie będą korzystać z systemów, które nie spełniają wygórowanych oczekiwań. Powstrzymuje to rozwój technologii mowy, bo trudno rozwijać systemy bez użytkowników końcowych i ich komentarzy. Większość osób oczekuje od technologii mowy jakości co najmniej takiej, jak możliwości człowieka. Gdy takich nie ma, zniechęcają się do systemu.