8 cze 2009

Program służący do nauki rozpoznawania częstotliwości dźwięku

Kolejny z projektów studentów inżynierii akustycznej (Marcin Witkowski i Grzegorz Mazur). Opis programu z dokumentacji napisanej przez autorów.

"FreqGen to program służący do nauki rozpoznawania częstotliwości dźwięku, pomocny zwłaszcza dla osób pracujących przy sprzęcie nagłośnieniowym. Poprawna ocena słyszanej częstotliwości pomaga akustykowi między innymi na szybkie wyciszenie dźwięków o częstotliwościach sprzęgających na scenie.

Zadaniem użytkownika jest wybranie zakresu z jakiego pochodzi odtwarzana losowa częstotliwość. Częstotliwości losowane są z zakresu 40-16 000Hz, zaś użytkownik ma wskazać jeden z 26 mniejszych zakresów (tercjowych) z którego ta częstotliwość pochodzi.
Jest to pewna symulacja tzw. korektora tercjowego – urządzenia scenicznego pozwalającego wyciszyć właśnie częstotliwości z zakresów tercjowych.
Każdy odtwarzany dźwięk trwa po naciśnięciu klawisza GRAJ 5 sekund, na życzenie użytkownika może zostać zatrzymany przyciskiem STOP. Użytkownik może ustalić również głośność używając suwaka znajdującego się po prawej stronie.
Po wybraniu konkretnego zakresu tercjowego pojawia się okno z informacją na temat odegranej częstotliwości i poprawności odpowiedzi."


Ściągnij program

Brak komentarzy: