12 maj 2015

Wizyta w Araki Lab na Hokkaido University

Jestem właśnie w trakcie wizyty w laboratorium prof. Arakiego specjalizującego się w przetwarzaniu języka naturalnego. Prezentowałem tutaj zakres działalności zespołu DSP AGH, a zwłaszcza zgłoszenie patentowe o zastosowaniu dynamicznych sieci Bayesa w rozpoznawaniu mowy. Obecnie zapoznaję się ze szczegółami działalności ArakiLab i całego Hokkaido University (Hokudai).

Uniwersytet konkuruje o miano najstarszej uczelni japońskiej z Uniwersytetem w Tokio. Ma także jeden z dwóch największych kampusów w Japonii, a w 2010 roku pracujący tu prof. Suzuki otrzymał nagrodę Nobla z chemii.

Ponad dwudziestoosobowy zespół prof. Araki zajmuje się wieloma ciekawymi tematami z zakresy przetwarzania języka naturalnego, np. automatyczną analizą humoru czy nauką wiedzy podstawowej i etyki przez komputery na podstawie analizy tekstów. Wiodącą wizją prof. Araki są roboty które będą w idealny sposób naśladować ludzi i wraz ze swoimi pracownikami bardzo skutecznie i konsekwentnie tą wizję realizuje z punktu widzenia sztucznej inteligencji.

Bardzo ciekawym doświadczeniem dla mnie jest także sposób organizacji pracy w zespole prof. Arakiego. O tym jednak muszę nauczyć się jeszcze więcej, aby opisać te metody dokładniej.
Brak komentarzy: