google.com, pub-0177550132004975, DIRECT, f08c47fec0942fa0

20 maj 2015

Polska nauka niedoinwestowana?

Chyba nie... chciałbym przedstawić przykład. Trochę się zajmowałem kiedyś na prośbę Biura Rektora AGH analizą tego jak działają wyszukiwarki publikacji takie jak Thomson Retuers Web of Science czy Scopus. Znalazłem wtedy dokument porównujący te dwa produkty. W jego podsumowaniu napisano, że są dość podobne więc mało które uczelnie stać na wykupywanie dostępu do obu. To była perspektywa amerykańskich uczelni... W Polsce z tego co się orientuję, wszystkie uczelnie mają wykupiony dostęp do obu. Jestem teraz w Japonii i tutaj też bieda, jak w Ameryce ;). Na Hokkaido University był dostęp do Wos, a nie było do Scopusu, a na Kitami Institute of Technology nie ma do WoS, a jest do Scopusa. Więc wniosek z tego chyba taki że to nie brak pieniędzy jest problemem polskiej nauki tylko coś innego ... Takie drobne przemyślenia mnie naszły wieczorem ...

www.dsp.agh.edu.pl

12 maj 2015

Wizyta w Araki Lab na Hokkaido University

Jestem właśnie w trakcie wizyty w laboratorium prof. Arakiego specjalizującego się w przetwarzaniu języka naturalnego. Prezentowałem tutaj zakres działalności zespołu DSP AGH, a zwłaszcza zgłoszenie patentowe o zastosowaniu dynamicznych sieci Bayesa w rozpoznawaniu mowy. Obecnie zapoznaję się ze szczegółami działalności ArakiLab i całego Hokkaido University (Hokudai).

Uniwersytet konkuruje o miano najstarszej uczelni japońskiej z Uniwersytetem w Tokio. Ma także jeden z dwóch największych kampusów w Japonii, a w 2010 roku pracujący tu prof. Suzuki otrzymał nagrodę Nobla z chemii.

Ponad dwudziestoosobowy zespół prof. Araki zajmuje się wieloma ciekawymi tematami z zakresy przetwarzania języka naturalnego, np. automatyczną analizą humoru czy nauką wiedzy podstawowej i etyki przez komputery na podstawie analizy tekstów. Wiodącą wizją prof. Araki są roboty które będą w idealny sposób naśladować ludzi i wraz ze swoimi pracownikami bardzo skutecznie i konsekwentnie tą wizję realizuje z punktu widzenia sztucznej inteligencji.

Bardzo ciekawym doświadczeniem dla mnie jest także sposób organizacji pracy w zespole prof. Arakiego. O tym jednak muszę nauczyć się jeszcze więcej, aby opisać te metody dokładniej.




9 maj 2015

Artykuł w Language Resources and Evaluation

Nasz artykuł o korpusie mowy został udostępniony przez wydawcę w internecie: http://link.springer.com/article/10.1007/s10579-015-9302-y?wt_mc=event.ArticleAuthor.OnlineFirst Ostatnie miesiące przyniosły jednak spore zmiany w korpusie i składa się on teraz z nagrań blisko 700 osób i około 60 godzin.

www.dsp.agh.edu.pl

4 maj 2015

CYBCONF - 2nd IEEE International Conference on Cybernetics

Nasz artykuł "Linguistically motivated tied-state triphones for Polish speech recognition" został przyjęty na konferencję CYBCONF, która odbędzie się w czerwcu w Gdyni. Praca opisuje nasze podejście do budowania modelu trifonowego w oparciu o zastosowanie klas kontekstowych wyprowadzonych z podziału fonemów na kategorie fonetyczne. Podejście takie umożliwia wykonanie modelu trifonowego bez dużej ilości nagrań i bez znaczących problemów obliczeniowych. Model taki daje jednak wyniki rozpoznania średnio o ponad 1 % lepsze od monofonowego.

www.dsp.agh.edu.pl