15 sty 2011

Konkurs na rozpoznawanie dźwiękówRusza międzynarodowy konkurs informatyczny, organizowany przez TunedIT - polską internetową platformę badawczą, we współpracy z naukowcami z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Gdańskiej. Szacuje się, iż w konkursie weźmie udział kilkuset pasjonatów sztucznej inteligencji, z całego świata. Konkurs, który patronatem honorowym objął Wojewoda Mazowiecki Pan Jacek Kozłowski, organizowany jest przy międzynarodowej konferencji ISMIS 2011, która w tym roku odbędzie się w Warszawie. W konkursie wziąć udział może każdy. Wystarczy zalogować się na stronie www.tunedit.org. A warto, bo suma nagród dla zwycięzców to aż 2000 dolarów.
Uczestnicy zmierzą się z dwoma bardzo ciekawymi zadaniami:
1. Automatyczne rozpoznawanie gatunku muzyki - zadanie będzie polegało na stworzeniu programu automatycznie klasyfikującego muzykę jako np. rock, pop, jazz.
2. Automatyczne rozpoznawanie instrumentów - zadaniem jest stworzenie programu wyróżniającego współgrające w utworze instrumenty.
Dalsze badania w tej dziedzinie mogą w przyszłości ułatwić poruszanie się po ogromnych multimedialnych bazach danych, które powstają lawinowo w Internecie, jak np. YouTube. Dodatkowo pomogą stworzyć program zapisujący nutowo wykonywane na żywo utwory oraz narzędzie służące automatycznemu rozpoznawaniu autora oraz tytułu utworu. Zastosowania tych technologii są olbrzymie.


Strona główna konkursuO TunedIT. TunedIT to pierwsza na świecie multimedialna platforma badawcza wykorzystująca ideę crowdsourcingu dla badań nad technologiami data mining i sztucznej inteligencji. Polega ona na wykorzystaniu wiedzy i umiejętności rzeszy światowej klasy naukowców, dla celów badawczych - tworzenia inteligentnych algorytmów. Metoda crowdsourcingu została umieszczona przez firmę Gartner - lidera rynku konsultingowego na świecie- na pozycji 3. na liście najważniejszych technologii w 2011. TunedIT.org oferuje organizację konkursów studenckich oraz naukowych. Ostatnio poszerzyła również swoje usługi o ofertę dla biznesu.

Brak komentarzy: