13 mar 2012

RAYAV

Otrzymaliśmy finansowanie nowego projektu w ramach programu Innotech, którego będę kierownikiem. Budżet całego projektu to 1 940 891 zł. Będzie realizowany przez konsorcjum AGH i Teyon, gdzie AGH będzie zajmować się zadaniami związanymi z soundtracingiem i realizacją bazy nagrań, a Teyon raytracingiem grafiki.

Projekt badawczy RAYAV (Raytracer Audio i Video) tworzony w ramach konsorcjum firmy Teyon i Akademii Górniczo-Hutniczej ma na celu zrobienie hybrydowego renderera obrazu poprzez użycie ray-tracing’u oraz zbliżonego soundtracera. Rezultaty projektu zostaną użyte w komercyjnych projektach z branży gier video.

Ray-tracing jest techniką generowania fotorealistycznych obrazów scen trójwymiarowych, umożliwiająca odwzorowanie odbić od obiektów, generowanie cieni oraz realistyczne liczenie oświetlenia. Ze względu na złożoność obliczeniową, przez wiele lat jej wykorzystanie ograniczało się do branży filmowej.

Soundtracing pozwoli na precyzyjną i wydajną obróbkę dźwięku na architekturach wielordzeniowych uwzględniającą rzeczywiste odbicia od ścian, tłumienia na przeszkodach, obliczanie precyzyjnego echa i generowanie wielu źródeł dźwięku w sposób automatyczny.

Brak komentarzy: